🚚 Hurtig levering  |  💬 Hurtig og god kundeservice  |  📦 Gratis fragt, ved køb over 499kr

Château Mont-Pérat

Vine Château Mont-Pérat

259,00 DKK inkl. moms
Tilføj til kurv

Nuværende tilbud

Must have sommervine

25%

SPAR

Chardonnay White, Pinot Noir, Mateus Rose, Margarita Merlot, Chateau Lator

Bliv medlem og få 10% rabat på din første ordre

Hos Vinklubben Winesommelier deler vi gode tilbud på de vine, vi selv drikker. Der bliver delt inspiration til nye og traditionelle områder / vine, som du SKAL smage

Hvis én vin har været med til at ændre verdens syn på Bordeaux, er Château Mont-Pérat et godt bud.

Slottet blev verdenskendt, da det optrådte i den japanske bestseller The Drops of God, hvor vinen blev sammenlignet med nogle af Bordeauxs største navne. Siden har Château Mont-Pérat været en favorit blandt vinelskere, der søger elegant Bordeaux med imponerende kvalitet til prisen. Beliggende i Castillon Côtes de Bordeaux forener producenten områdets kalkholdige terroir med moderne vinfremstilling og klassiske traditioner.

Historien bag Château Mont-Pérat

Château Mont-Pérat ejes af familien Despagne, som gennem generationer har været blandt de mest respekterede vinfamilier i Bordeaux. Familien har investeret massivt i både vinmarker og kælder, hvilket har løftet kvaliteten markant siden 1990’erne.

Producenten arbejder med stor respekt for naturen og har fokus på at fremhæve terroirets karakter frem for at skabe overdrevne vine.

Vinene fra Château Mont-Pérat

Sortimentet består primært af rødvine baseret på Merlot, Cabernet Franc og Cabernet Sauvignon. Der produceres også hvidvin på Sauvignon Blanc og Sémillon.

Vinene er kendt for deres modne frugt, silkebløde tanniner og elegante balance, hvilket gør dem tilgængelige allerede som unge, men med potentiale til at udvikle sig flot over tid.

Hvad kendetegner vinene?

Château Mont-Pérats vine er kendetegnet ved:

  • modne mørke bær
  • blommer og kirsebær
  • diskrete fadnoter
  • bløde tanniner
  • frisk mineralitet
  • lang og harmonisk eftersmag

Perfekt til

  • Oksemørbrad
  • Grillet lam
  • Andebryst
  • Svamperetter
  • Modne faste oste

Hvorfor vælge Château Mont-Pérat?

Château Mont-Pérat er et oplagt valg for dig, der ønsker klassisk Bordeaux med stor elegance og en kvalitet, som ofte overgår vinens prisklasse. Producenten kombinerer tradition, moderne præcision og et fremragende terroir i vine, der appellerer til både nye og erfarne vinelskere.

0